Mýtus o delší noze

Mýtus o rozdílné délce nohou

Možná vám někdo řekl, že máte jednu nohu delší, než druhou, a že rozdíl v délce nohou je příčinou vaší bolesti zad, kyčlí nebo kolen.

Pravou je, že i když je jistě možné mít jednu nohu delší než druhou, pravděpodobnost, že je toto důvodem bolesti, je velmi malá.

Důvodem bolesti je spíše to, že při chůzi zvedáte jednu kyčel výše, než druhou. Tedy důvodem není rozdílná délka kostí, ale pohybový stereotyp.

S největší pravděpodobností svaly v pase, dolní části zad a kyčlích chronicky ztuhly a tyto svaly laterálně (ven) naklánějí vaši pánev.

Většina z nás má dominantní stranu těla a tuto stranu používáme více, než druhou stranu. Často tak stojíme na jedné noze větší vahou, než na druhé.

Řešením je uvolnění chronického napětí v šikmých svalech a svalech v bederní oblasti. Délka nohou se může poté více srovnat.

Pokud je rozdíl v délce nohou funkční, znamená to, že se nejedná o strukturální problém, ale špatné používání těla. Funkční rozdíl v délce nohou může být také diagnostikován jako laterální náklon pánve nebo torze pánve.

Příčinou chronického rozdílů v délce nohou je chronické ztuhnutí svalu quadratus lumborum, vnitřního a vnějšího šikmého svalu a svalu iliopsoas. To vše jsou silné svaly středu těla, které laterálně naklánějí pánev a zajišťují nezbytnou stabilitu středu těla při pohybech celého těla. Protože je často používáme, je jednoduché je přetížit a tím poté ztuhnou.

Pokud máte funkční rozdíl v délce nohou, pravděpodobně budou ztuhlé i další zádové svaly, které laterálně ohýbají páteř (na jednu stranu), včetně svalu longissimus, iliocostalis a latissimus dorsi. Postupně se tělo začne více nakláněn k jedné straně a vznikne skolióza.

Celé naše tělo je propojené jako kladkový systém. Když se jedna část pohne z osy, zbytek těla se přizpůsobí, aby nás vyrovnával. Takže pokud zvedáte jeden bok nahoru, pravděpodobně tuto nerovnost kompenzujete tím, že pohnete i dalšími částmi těla z osy.

Například pokud zvedáte pravý bok, můžete přesunout váhu na levou stranu a levá strana hrudního koše se tak může stáhnout dolů k levému boku. Takže svaly na levé straně pasu a dolní části zad budou také zpevněné, ale v jiném vzoru, než na straně pravé. Budou táhnout hrudní koš dolů místo, aby zvedaly bok.

Další způsob, jak kompenzovat laterální naklonění pánve, je rotace těla různými způsoby. Je běžné mít určitou rotaci kyčlí, pánve a páteře spolu, s funkčním rozdílem v délce nohou.

Pokud používáte pravou a levou stranu odlišně a stojíte větší váhou na jedné straně než na druhé, můžete si snadno vytvořit laterální (vnější) rotaci na jedné straně a kompenzovat mediální (vnitřní) rotaci na druhé straně. Můžete dovnitř otáčet kyčel, o kterou se obvykle a ven otáčet kyčel, na kterou stoupáte. V důsledku této rotace vám pravděpodobně ztuhnou hýžďové svaly na obou stranách, protože různé části hýžďových svalů otáčejí kyčle dovnitř i ven.

V tomto vzorci se vaše vnitřní rotátory a adduktory (svaly na vnitřní straně stehen, které táhnou nohy k sobě) ztuhnou na straně, o kterou se opíráte a otáčíte dovnitř. Tyto svaly se upínají ke spodní části pánve, takže mohou táhnout pánev dolů na této straně.

Pokud je vaše spodní část kyčle rotována dovnitř, váš tensor fascia latae na této straně ztuhne, což vytvoří napětí v iliotibiálním pásu.

Toto napětí spolu se zvýšenou tělesnou hmotností na této straně může snadno vézt k problémům s koleny.

Torze pánve se také často vyskytuje u funkčního rozdílu v délce nohou. To způsobuje špatné postavení pánve, kde je jedna strana nakloněna dopředu a druhá dozadu.

Pánev lze také otáčet v transverzální rovině, takže jeden kyčel může být tažen dopředu, zatímco druhý dozadu.

Toto kroucení bude pokračovat po páteři, naše šikmé svaly, multifidi a rotátory se zpevní, což způsobí otáčeni obratlů a opravování horní části těla. Můžeme pak tahat jedno rameno dopředu a druhé dozadu. Nebo jedno rameno dolů a druhé nahoru. A také naklonit hlavu více na jednu stranu.

Pohyb a úroveň kontrakce našich svalů je řízena naším nervovým systémem. Způsob, jakým se naše svaly pohybují a jak moc je držíme stažené se náš nervový systém učí. A to záleží na tom, jak každý den chodíme, sedíme, hýbeme se, stojíme. Náš nervový systém si všímá pozic a pohybů, které máme tendenci opakovat, a postupně si je zautomatizujeme, takže o nich nemusíme vědomě přemýšlet.

Tento proces učení se nazývá svalová paměť a ten nám pomáhá zvládat činnosti v našem každodenním životě.

Bohužel, pokud máme tendenci opakovat nepřirozené pozice nebo pohyby, náš nervový systém se je také naučí. Náš automatický neuromuskulární proces učení nerozlišuje, pouze si všimne toho, co máme tendenci opakovat, a zautomatizuje si to.

Takže pokud nosíte tašku každý den na stejné straně, držíte dítě na stejném boku, kopete do míče stejnou nohou, nebo sedíte u stolu s nohou přes nohu, vaše svaly středu těla se mohou snadno zpevnit na jedné straně více než na druhé, což vede k funkčnímu rozdílu v délce nohou.

Jak se váš nervový systém postupně učí udržovat svaly napjaté, aktivita GAMA SMYČKY se přizpůsobuje. Tato zpětnovazební smyčka ve vašem nervovém systému reguluje úroveň napětí ve vašich svalech. Jak váš mozek neustále vysílá signál ke kontrakci svalů, aktivita gama smyčky se přizpůsobuje a začíná udržovat vaše svaly neustále napjaté. Mezi tím se vaše propriocepce (vnitřní pocit polohy těle) přizpůsobuje tak, že si zvýšeného svalového napětí ve svalech nejsme vědomi.

Naučené chybné svalové vzorce a aktivitu gama smyčky můžeme přetrénovat, stejně tak propriocepci.

Zvědoměním si nerovnováhy pravé a levé strany těla začínáme přeprogramovávat tělo do větší rovnováhy.

Když procvičujete cviky na obou stranách, všímejte si, jak je každá strana vašeho těla jiná. Vnímáte svaly na jedné straně více než na druhé? Je jedna strana pevnější nebo volnější než druhá? Máte koordinovanější jednu stranu více, než druhou? Drží se vám rovnováha na jedné straně lépe? Začněte si všímat svého těla.

Všichni máme nerovnováhu v těle. Svaly mají rozdílné svalové napětí. Je to proto, dominantní stranu těla používáme častěji během každodenního života. Tyto nerovnováhy začínají už v dětství. Jak stárneme, můžeme si vypěstovat návyky používat levou a pravou stranu tak odlišně, že naše vzorce svalového napětí ve skutečnosti narušují kostru. To může způsobit chronickou bolest a dokonce i poškození struktury tvrdých tkání.

Rozumné je, toto si uvědomit a tím vyvažovat svalové napětí.

Říká se tomu KLINICKÁ SOMATIKA.

Nikdy nebudeme mít stejné napětí na levé i pravé straně, ale redukovat rozdíl můžeme.

Pokud máme svalově napětí větší na přední straně těla než na zadní, budeme tažení dopředu do zakulaceného postoje (kyfóza) s hlavou předkloněnou.

Obecné rady pro cvičení:

Pokud máte jeden kyčel výše, jsou ztuhlé obě strany. Jen různým způsobem. Lepších výsledků dosáhnete, když se nejprve zaměříte na uvolnění svalů, které zvedají váš kyčel výš. Pokud budete cvičit jen přetíženou stranu, pocítíte zřejmě nejprve, že jste po cvičení nevyváženi. Je to součást procesu přizpůsobování, který nervový systém musí projít. Uvědomění si rozdílu ve stoje po cvičení je zásadním procesem propriocepce (vnímání těla).

Pokud cvičíte obě strany, vnímejte, jak pracují svaly na obou stranách rozdílně. Jestli například vnímáte svaly na jedné straně více. Jestli se vám jedna strana kontroluje lépe. Jestli je jedna strana stabilnější, než druhá. Porovnejte rozdíl při cvičení na zádech, na boku i na břiše.

A na závěr, zkuste vnímat své tělo i během dne a když spíte.

Sedíte na obou půlkách stejně?

Opíráte se o chodidla v sedě stejně?

Stojíte na obou nohách stejně?

Spíte více na jedné straně, než na druhé? Zkuste více používat i druhou sranu.

Zkuste rozdíly vědomě kontrolovat a upravit pozici těla, aby jste seděli nebo stáli s co nejvíce narovnanou páteří. (klidně i před zrcadlem). Nastavit svou páteř kolmo vůči zemi, rozložit váhu těla na pravou a levou nohu stejně. Zapojujte více do každodenních činnosti i méně dominantní ruku. Jde o to, aby jste si co nejvíce zvědomovali rozdíly mezi pravou a levou stranou a vědomě je srovnávali.

Častý opakováním korekce docílíte lepší symetrie těla.

The Best Resource On The Internet For Fixing Lateral Pelvic Tilt

The Best Resource On The Internet For Fixing Lateral Pelvic Tilt